Helicobacter pylori

Diverse

Postata de ranieri cu 12 ani in urma.

Am facut tratamente pentru Helicobacter pylori ...cu fel de fel de combinatii pana mi -am distrus si flora intestinala . Nu am reusit sa scap de HP . Am facut si endoscopie si mi-a iesit iarasi . Cu toate ca la analiza antigenelor din materiile fecale analiza a iesit negativa .
Ce mai fac de acum incolo? Ce tratament sa mai fac?
Va multumesc
Irina

Raspunsuri (2)

ANGELA

acum 12 ani

DIN CATE STIU ACEASTA BACTERIE NU SE ELIMINA NICIODATA DIN ORGANISM.EA RAMANE LATENTA SI SE ACTIVEAZA SUB INFLUENTA ANUMITOR FACTORI.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
helicobacter pylori (H.Pylori) este o bacterie implicata in gastrita acuta sau cronica, ulcer duodenal si gastric, boala de reflux gastro-esofagian. Endoscopia permite un test rapid H.Pylori si totodata de a vedea modificarile mucoasei esofagien, gastrice si a duodenului (primele 2 portiuni).
testul H.Pylori pozitiv- se realizeaza eradicarea prin tripla terapie: amoxicilina -claritromicina si inhibitor de pompa de protoni (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol) timp de 7 zile.
daca aveti probleme digestive va adresati medicului gastroenterolog sau de medicina interna.