Halena

Diverse

Postata de Robertttt cu 12 ani in urma.

Deci,am 14 ani,mama sufera de halena de mult timp insa nu s-a tratat sau chestii de genu iar eu se pare ca am mostenit-o. La rinichi nu am probleme,mi-am facut control,stomatologul a zis ca am doar o carie minora,la Orl am fost de curand. Nu stiu de la ce ar putea fi. Mie imi este frica ca nu cumva sa nu aiba tratament sau solutie. Exista cumva un tip de halena care nu poate fi tratat sau nu i se cunoaste cauza?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

In general halena are o sursa bucala (dinti, gingii etc) pe care aici o excludem, sau digestiva. Consultati un gastroenterolog.

Medic Epuran

acum 12 ani

Halena poate fi cauzată de o serie de factori precum existenţa unei infecţii bacteriene sau a medicaţiei necorespunzătoare.
Tratamentul halenei include spălarea dinţilor, curăţarea spaţiilor dintre dinţi şi efectuarea unui control regulat la medicul stomatolog precum şi consumul de legume şi fructe