H-NORFLOXACIN 400 mg, comprimate filmate

Diverse

Postata de maria1058 cu 12 ani in urma.

in cazul unei infectii urinare care este doza zilnica de nolicin 400 mg?Cate zile se face acest tratament si daca se trataeaza numai cu medicamentul scris mai sus.

Raspunsuri (3)

Pena

acum 12 ani

Este foarte bun si Urinal akut. Se poate lua odata cu antibioticul. In ceea ce priveste antibioticul, cel mai bine ar fi daca ti-ai face inainte de a-l lua, analiza urinei: urocultura si/sau sumarul de urina. La urocultura iese la ce antibiotic cedeaza infectia pe care o ai. Sa nu iei un antibiotic nepotrivit care sa dea rezistenta microbului. . Sanatate

Medic Epuran

acum 12 ani

Medicul va aprecia dozarea medicamentului şi durata tratamentului în funcţie de afecţiunea de care suferiţi (antibioticul va fi prescris doar de către un medic în urma efectuării sumarului de urină, uroculturii şi efectuării antibiogramei, pentru determinarea sensibilităţii sau rezistenţei respectivei bacterii decelate la diferite antibiotice)
Nolicinul va fi administrat în doze de 400 mg, de 2 ori/zi. Tratamentul dureaza între 3-14 zile (poate fi folosită o schemă de tratament de 3 zile în cazul femeilor tinere, active sexual sau o schemă standard de 7-10 zile). Ineficienta unei cure de tratament de 3 zile indică, adesea, o infecţie în tractul urinar superior (rinichi) si necesită o cură de antibiotice de 10-14 zile.

sanda nita

acum 10 ani

buna ziua am si eu o intrebare medicamentul h--NORFLOXACIN 400 mg poate deregla meenstruatia sau poate reveni desi sa treminat acum 15 zile,am lu-at timp de 10 zile la recomandarea dr..mentionez ca am sterilet la ecograful facut in urma cu 3 saptamani totul era in regula