Gripa porcina

Diverse

Postata de floryny cu 14 ani in urma.

Asi dori sa stiu cateva detalii despre aceasta gripa porcina; cum se manifesta, cat de periculoasa este?

Multumesc

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

O persoana se poate infecta in urma contactului direct cu o persoana bolnava, sau prin atingerea obiectelor folosite recent de persoana bolnava.

De asemenea, virusul gripei porcine poate fi transmis pe calea aerului. Daca pacientul nu isi acopera gura si nasul atunci cand tuseste sau stranuta germenii infectiosi sunt raspanditi in aer.
Din aceste motive spalatul mainilor este un obicei sanatos de viata, chiar si atunci cand o persoana nu este bolnava.

Persoanele infectate cu virusul gripei porcine incep sa transmita virusului cu o zi inainte ca primele simptome sa se manifeste, timp de 8 zile dupa ce persoana s-a imbolnavit.

Multa sanatate!!!!

ali_alinuta_girl_uta

acum 14 ani

Simptomele infectiei cu gripa porcina la oameni sunt similare cu simptomele gripei sezoniere. Principalele simptome sint:
- Stare subfebrila (37,2- 38,4ÂșC)
- Oboseala
- Inapetenta
- Tuse, durere in gat.
- Unele persoane infectate cu gripa porcina au prezentat stari de voma si diaree.

La intrebarea cat de periculoasa este ... asta depinde de la om la om.
Eu sunt de parere ca gripa porcina a fost "aruncata" asa de oamenii care vor sa scape de noi, cum a fost si SIDA.
Cel mai bine este sa iei ceva ptr intarirea sistemului imunitar :) , poate ceva natural, nu neaparat pastile.

camelia

acum 14 ani

tu chiar crezi in asa ceva,documenteazate mai bine ,vezi pe internet

yulygirl_yulia

acum 14 ani

eu lucrez in spital.nici nu va inchipuiti ce stresati sunt toti...mai ales cand ii avem asa de aproape pe cei infectati cu acest virus...si mai ales ca nici nu avem echipamentul necesar pt a ne proteja...sa nu uitam sa le multimim celor de la guvern pt asta...dar stati linistiti,ca daca noi ni am patit inca nimic ..noi care lucram aproape de ei,nici voua nu trb sa va fie frica.o igiene riguroasa si un mod de viata sanatos,ceva produse naturiste pt intarirea sist.imunitar,un pic de grija in locurile aglomerate si....multa sanatate...