greata

Diverse

Postata de constantin248 cu 13 ani in urma.

buna ziua,
am so stare de greata permanenta, orice miros, orice imi provoaca greata,am bila de multa vreame scoasa.Ma doare stomacul, as vrea sa mananc dar nu prea pot,ce sa ma fac?
O endoscopie nu pot face pentru ca mi se face rau, cunoasteti vreo clinica unde se pot face endoscopii cu anestezie?

Raspunsuri (6)

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

Pana la endoscopie ar fi foarte utile anumite analize:TGP,TGO,GAMA GT,FOSFATAZA ALCALINA,AMILAZEMIA,DEPISTARE HELICOBACTER,EXAMEN COPROPARAZITOLOGIC,COLESTEROL,TRIGLICERIDE,CREATININA.
Pana la analize luati MOTILIUM cate o tableta cu 1/2 ora inainte de mese(3/zi) si seara o tableta de CONTROLOC. Sanatate!

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Incercati la Academica sau Sanador, din cate stiu eu se poate face sedare la cerere. Oricum, solicitati si un consult gastroenterologic, deoarece si absenta colecistului poate genera in timp o astfel de simptomatologie. De asemenea, in absenta colecistului trebuie avut grija la dieta - exista o serie de alimente care pot provoca simptome similare celor dinaintea operatiei de colecistectomie. Un medic bun este dr. Liviu Verdes de la clinica Healthcare Center. Sanatate!

Adrienne

acum 13 ani

Si eu am avut aceasta groaza la gandul de a face o endoscopie gastrica. Dar in momentul in care am constientizat ca trebuie neaparat sa mi se raspunda la niste intrebari,mi-am facut curaj si am facut aceasta investigatie. Am facuto fara anestezie, nu mi-a fost rau,s-a terminat in mai putin de trei minute,dar a meritat............s-a vazut clar care ar fi problema,am urmat tratament si acum este f. bine. Am facut toate analizele enumerate mai sus de d-na doctor,chiar si in plus, medicatia deasemeni,plus marcarii tumorali............pana la urma endoscopia gastrica a fost decisiva.

Catalina

acum 11 ani

Salut. Am 17 ani si am probleme cu stomacul si vezicula biliara. Spuneti-mi va rog la ce medic specialist ma pot adresa.

Adrienne

acum 11 ani

La un medic gastroenterolog . Pentru inceput, o consultatie si o ecografie abdominala.......

Catalina

acum 11 ani

Va multumesc mult!