glaucom

Diverse

Postata de copilas cu 10 ani in urma.

buna ziua.as dori sa ma lamuresc si eu an privinta unei probleme de ordin oftalmologic.bunicul meu din partea tatalui a avut glaucom.antai la un ochi.i s a operat i s a scos apoi boala s a transmis si la celalalt ochi.an scurt timp ramanand si fara celalalt ochi.as dori sa stiu si eu daca riscul de a contatcta boala pe parte ereditara si la mine sau la copilul meu este reala.va multumesc.pana acum n am avut nici un siptom doar probleme cu vederea la distanta .

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Antecedente de glaucom in familie constituie un factor de risc, dar nu sigurul. Glaucomul este o boala progresiva iar diagnosticarea din timp a bolii este esentiala. Dupa varsta de 40 de ani se recomanda controlul regulat la oftalmolog, chiar daca aparent nu sunt probleme cu vederea.