Genunchi stang

Diverse

Postata de acs_nick cu 12 ani in urma.

una ziua!

Ma numesc Cristian Soimaru, sunt din Brasov si am 26 de ani. In luna decembrie, mai exact pe 10, am realizat un RMN la genunchiul stang. Mi-a reiesit o intindere a ligamentelor incrucisate anterior si posterior. Medicul specialist mi-a indicat repaus total 3 saptamani, insa am trecut la mai mult, adica la 5 saptamani. Dupa, am mers la sala de fitness si am facut miscari usoare, fara sa sa fie bruste si cu amplitudine mare. In week-endul care abia a trecut, m-am decis sa alerg pe drum orizontal, nu in panta, cam 500 de metri, cu inalzire initiala a muschilor/tendoanelor. Mentionez ca am alergat fara sa fortez. Dupa alergare am pus compresie cu apa rece si am folosit Diclofenac. Astazi, simt dureri nu foarte intense dar cam in aceeasi zona care a fost si la inceput. Imi puteti da, va rog, un sfat, o parere?

Cu respect,

Cristian Soimaru

Raspunsuri (4)

Andreea

acum 12 ani

Este absolut normal sa ai o sensibilitate in aceea zona. Va trebui sa te obisnuiesti cu aceasta. Problema apare in momentul in care durerile sunt f mari. Daca le resimti ca un simplu disconfort sau jena, atunci nu e nimic de care ar trebui sa-ti fie frica. Totusi, iti recomand sa faci eforturi minime timp de 6 luni cu acel genunchi.
Sanatate multa!

acs_nick

acum 12 ani

Sunt "simple jene", deci durerile nu sunt mari, in special cand ma ridic de pe scaun. Multumesc pentru amabilitatea cu care ati raspuns! :)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa realizati repaus al genunchiului, sa aplicati gheata local,sa purtati o orteza de genunchi mobila, ce realizeaza contentia articulara, permitand miscarile normale de la nivelul genunchiului; ar fi indicat evitarea sporturilor care presupun efectuarea multor rasuciri si contacte. se poate apela la kinetoterapie, electroterapie.

acs_nick

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru sfaturi domna Doctor !