GENTAMICIN, fiole

Diverse Tuberculoza oculara

Postata de izvineantu77 cu 12 ani in urma.

gentamicina este recomandata pentru chist ovarian ?

Raspunsuri (4)

Filipa

acum 12 ani

Gentamicina este un antibiotic si este recomandata in cazul infectiilor. Pt chist ovarian medicul, in urma consultatiei si analizelor, recomanda tratament hormonal, respectiv anticonceptionale. Iata prospectul pt gentamicina:''''''''''''''''Indicatii Gentamicina

Gentamicina este indicata in tratamentul unor infectii severe cum ar fi: septicemia (inclusiv sepsisul neonatal), infectii renale severe complicate si recurente, infectii de tract respirator inferior, infectii de tract gastrointestinal (inclusiv peritonitele), infectii ale pielii, oaselor, tesuturilor moi (inclusiv arsurile), infectii ale sistemului nervos central (inclusiv meningitele), alte infectii sistemice cauzate de germeni sensibili. Gentamicina este medicamentul de electie in tratamentul infectiilor bacteriene severe cauzate de agenti infectiosi micsti necunoscuti sau neidentificati (ca terapie initiala inaintea obtinerii rezultatelor testelor de susceptibilitate); infectii insotitoare ale bolilor ce afecteaza rezistenta umana (leucemia, diabetul, terapia cu corticosteroizi etc.).''''''''''''''''

google

acum 12 ani

Gentamicina este indicată în infecţii provocate de germeni sensibili la gentamicină, cum sunt: Infecţii ale tractului respirator, ex: bronşite şi pneumonii, în special formele recidivate; prevenirea pneumoniei în caz de intubaţie endotraheală. Infecţii ale căilor urogenitale, ex.: pielonefrite, cistite, uretrite şi prostatite; infecţii cu gonococi inclusiv cele provocate de specii rezistente la penicilină şi alte antibiotice. Infecţii oculare severe. Tratamentul infecţiilor în urma arsurilor grave. Septicemii. Gentamicina, datorită acţiunii sale, este foarte eficientă în combaterea infecţiilor intraspitaliceşti.

Nadia

acum 9 ani

Buna,
As vrea sa stiu daca se poate combina penicilina cu gentamicina pt Infectie urinara si in ce doze?

sabina

acum 7 ani

nu nu se combina pentru ca microbul poate fi sensibil la gentamicina si rezistent la penicilina