gemete an timpu somnului

Diverse

Postata de adria1182 cu 12 ani in urma.

de ce cand dorm gem ce anseamna

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Poate fi vorba de o dificultate de trecere a aerului prin căile respiratorii superioare (nas, faringe, laringe), cauzată în special de obezitate şi probleme ORL. Ar mai putea fi vorba şi de vise care produc o trezire parţială.

Gabriel

acum 12 ani

Problema este de actualitate.
1. Intra-adevar e posibil sa fie o problema a circulatiei aerului. Fie este vorba de o deviatie de sept, fie datorita (dupa caz) obesitatii. Insa e putin probabil sa apara gemete ci mai mult sunete ce insotesc respiratie in inspir si expir. - consultati cabinetul ORL
2. daca ati avut o anestezie generala, problema pot fi si consecinta ei. - consultati cabinetul Neurologie
3. La craiova exista o echipa de pneumologi care s-a dedicat somnologiei. Cu siguranta acolo veti gasi raspunsul.
Sanatate

maria

acum 9 ani

de ce gem in timpul somnului?sotul meu ma trezeste si i-mi spune ca gem in somn si fac dragote iar eu d ii spun ca nu stiu de nimic ,.nu ma crede,acesta este adevarul iar el nu ma crede. icered sa fac?putem ajunge la divort pt.ca el nu ma crede.va rog din suflet spuneti-mi ce pot face?multumesc!