Ganglioni sensibil mariti de volum si durerosi !

Diverse

Postata de Razvan9iunie cu 11 ani in urma.

De multi ani (5-6) prezint in regiunea parotidiana si cea laterofaringiana stanga o durere cu caracter de jena insotita de adenopatie sensibila in sensul ca ganglionii limfatici pot fi palpate doar in cazul unei palpari insistente si profunde. Principala simptomatologie limfatica nu este tumefactia ci durerea. Aceasta durere cu caracter de jena este prezenta aproape mereu la un nivel minim insa cu episoade de acutizare determinate de expuneri la frig in mod special sau stari gripale ori raceala insa uneori fara un motiv aparent. Ganglionii sunt mobili, fara o marire marcata de volum. Unul dintre acesti ganglioni a ramas putin marit inca din copilarie (5-7 ani) si pana in present (26 de ani). In aceasta perioada de alternare a starilor normale cu cele de inflamatie am przentat uneori stari subfebrile (37-37.5 grade Celsius tempertaura axilara). Analizele de sange effectuate in ultimii ani nu au prezentat modificari. Starea mea generala se prezinta buna insa cu o usoara senzatie de lipsa de energie uneori. Tin sa precizez ca prezint o afectiune din sfera ORL in sensul ca mai tot timpul am nasul infundat si la nivel pulmonar (nu stiu daca pe fondul tabagismului) prezint mai mereu o secretie bronsica insotita de obiceiul de a o expectora si deasemenea un wheezing slab perceptibil. As dori sa aflu daca aceasta adenopatie are o cauza infectioasa si vorbim despre un process inflamator la acest nivel sau poate vorba si despre altceva. Vreau s aprecizez ca nu prezint afectiuni in sfera oroala in sensul de dinti cu procese infectioase periapicale, parodontite supurate etc.

Multumesc anticipat domnilor doctori ce vor avea amabilitatea de a se uita peste acest caz.!

Raspunsuri (11)

Razvan9iunie

acum 11 ani

Am uitat sa precizez ca uneori (rar) sunt interesati de catre acest fenomen si ganglionii limfatici occipitali acestia fiind la fel sensibil mariti de volum si durerosi la palpare. g

Razvan9iunie

acum 11 ani

Am uitat sa precizez ca uneori (rar) sunt interesati de catre acest fenomen si ganglionii limfatici occipitali acestia fiind la fel sensibil mariti de volum si durerosi la palpare. g

Razvan9iunie

acum 11 ani

Am uitat sa precizez ca uneori (rar) sunt interesati de catre acest fenomen si ganglionii limfatici occipitali acestia fiind la fel sensibil mariti de volum si durerosi la palpare.

Razvan9iunie

acum 11 ani

Am uitat sa precizez ca uneori (rar) sunt interesati de catre acest fenomen si ganglionii limfatici occipitali acestia fiind la fel sensibil mariti de volum si durerosi la palpare.

Razvan9iunie

acum 11 ani

Am uitat sa precizez ca uneori (rar) sunt interesati de catre acest fenomen si ganglionii limfatici occipitali acestia fiind la fel sensibil mariti de volum si durerosi la palpare.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Foarte probabil ganglionii sunt mariti din cauza inflamatorie/infectioasa deoarece sunt durerosi si se acutizeaza la frig, raceala, gripa. Adenopatiile de alta cauza ( neoplazica) nu dor.

[email protected]

acum 10 ani

Situatie asemantoare.Am fost recent operat scrie pe mess.Povestim.Sunt serios.A

MembruMobileApp1487227194

acum 6 ani

Ce ai rezolvat cu gsnglionii?

lana

acum 7 ani

off..

Utilizator11639255805

acum 2 ani

Ati găsit cauza? Am cam aceleasi simptome, si inca nu i-am dat de cap. Mulțumesc

Angela

acum 2 ani

Daca aflati ceva as dori sa stiu si eu sunt intr-o situatie asemanatoare !