Ganglion inflamat gat

Diverse

Postata de Mariana2208 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Acum 2 zile am descoperit un ganglion inflamat, duretos la atingere, un pic mai mare ca un bob de orez, mobil, zona de langa putin umflata. am fost in vacanta la Dunare unde m-au ciuput tantarii, am o ciupitura chiar aproape de ganglion, am stat in cort unde a fost multa umezeala, putin frig si curent. Ganglionul este aflat pe gat, sub barbie, mai pe langa maxilar. Poate fi ceva grav? Alte simptome nu am.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Adenopatia ( marirea ganglionilor limfatici) apare, cel mai frecvent, in cadrul infectiilor; in cazul dumneavoastra, probabil aveti o infectie din sfera ORL ( faringita, etc) care a declansat marirea ganglionului mentionat.
Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist pentru evaluare.

Alexandru

acum 10 ani

eu am o biluta la nivelul gatului...cam la 5cm mai sus de clavicula...imi puteti spune daca ii ceva grav,ganglion sau ce poate fi?
am biluta aia acolo cam de un an si ceva

Andreea

acum 10 ani

Daca se misca odata cu deglutitia (cand inghiti) e posibil sa fie nodul tiroidian. Daca se vede puteti urmari in oglinda daca se misca cand inghititi