Gamba

Diverse

Postata de elvetiana22 cu 11 ani in urma.

Acum 1 zi la ora de sport jucam handbal,cand un coleg mi-a pus piedica.Nu am cazut dar am calcat stramb adica mi-a razsucit gamba pe partea stanga .Nu m-a durut imediat .Am urcat catre clasa si dupa o ora au inceput durerile pe marginea gambei stanga si degetul .Nu toata partea gambei ,ci doar partea de sus cu degetul mic.Am fost astazi de dimineata la medic la spital si mi-a spus ca nu este nevoie sa mi-l bag in ghips,caci este doar o entorsa.Ce sa fac ?Cum sa ma tratez?Multumesc !

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Entorsa apare atunci cand ligamentele care fac legatura intre oasele piciorului si cele ale gambei sunt intinse sau rupte.
Tratamentul consta in repaus cateva zile , aplicare de gheata local de cateva ori pe zi cate 15-20 minute, aplicare de unguent cu antiinflamator si eventual, in functie de durere, administrare de antiinflamator comprimate. De asemenea, la mers se recomanda a se folosi o orteza de glezna.