Gâlma in zona inghinala

Diverse

Postata de vaio cu 13 ani in urma.

Buna ziua,de aproximativ o saptamana m-am apucat se culturism,toate bune si frumoase pana in ziua de joi cand am observat ca am o mica galma in zona inghinala,care ma jeneaza atunci cand incerc sa aduc piciorul la piept sau cand fac miscari bruste.Galma este mica de lungimea a doua degete puse unul langa si de grosime nu pot aproxima exact dar totusi cred ca este putin mai mica decat un PAI de la McDonalds,nu ma retine atunci cand tusesc sau stranut,nici atunci cand ridic ceva greu.Oare ce sa fie?Astept raspuns,multumesc!

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

O hernie inghinala. Nu ai voie sa faci efort daca nu vrei sa se agraveze!!! Mergi cat de curand la medicul chirurg.

vaio

acum 13 ani

Daca ma duc sa ma operez,la cat timp dupa operatie ma pot reapuca de culturism?

Iuli

acum 13 ani

Medicul te va sfatui in acest sens. Trebuie vazut daca nu esti predispus catre asa ceva. In principiu in decurs de cateva luni (sub 6 oricum) ar trebui sa fii ca nou. Dar este greu de estimat pentru ca depinde de fiecare pacient.

vaio

acum 13 ani

ok,multumesc pentru raspuns!

vaio

acum 13 ani

acum,numai simt nici o durere nici cand apas in zona inghinala,nici cand fac miscari bruste sau alte chestii,nici o durere si nici o retinere
este un semn bun?