furnicaturi pe piele

Diverse

Postata de iuliana.julie cu 11 ani in urma.

Buna ziua. De cateva zile simt furnicaturi pe piele, mai exact la incheieturi, pe bambe si antebrate. Parca ar fi niste furnici care umbla pe mine. Este posibil sa fie de la stres? In ultimul timp sunt foarte nervoasa, ma enervez de la orice si am avut parte de mult stres. Am si ceva probleme cu tiroida, nu stiu inca ce pt ca nu am ajuns la un medic endocrinolog. Am facut doar o ecografie unde se vad cativa mici noduli calcifiati (din cate a zis doctora care a facut ecografia). Sunt o fata de 27 de ani cam sp***a ce-i drept. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc!

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa continuati investigatiile pe calea endocrinologica ( TSH, fT4, ATPO) pentru a beneficia de un posibil tratament; efectiunile tiroidiene pot fi responsabile de simptomele descrise. De asemenea, este indicat sa efectuati si un buletin de analize ( inclusiv ionograma).

iuliana.julie

acum 11 ani

Multumesc!

iuliana.julie

acum 11 ani

Mai am o intrebare. Am uitat sa mentionez ca uneori in timpul noptii ma trezesc ca ma doare foarte rau degetul mic de la mana dreapta.. il gasesc intepenit, amortit si dureros... cand incep sa fac miscare ca sa se dezmorteasca imi amorteste usor si muschiul de la antebrat... sunt destul de speriata pt ca mi-e teama de probleme neurologice. La mine in familie niciodata nu au existat astfel de probleme. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Unde sa ma adresez?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceste probleme pot fi asociate afectiunilor tiroidiene; poate o sa vi se para exagerat, insa manifestarile tiroidei sunt complexe, variate. De aceea, este bine sa investigati tirida; daca glanda functioneaza normal, adresati-va unui reumatolog. Nu se pune problema ( deocamdata) unor afectiuni neurologice.

iuliana.julie

acum 11 ani

Multumesc mult