furia laptelui

Diverse

Postata de dorina162 cu 12 ani in urma.

am pierdut copilul in timpul sarcinii, si acum am ceva probleme cu sanii. s-ar putea sa fie furia laptelui? ce pot face?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Logic, sa mergeti la ginecolog!!! Nu stiu ce intrebare e asta...exista medicamente...asteptati rezolvarea pe forum?!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

''Furia laptelui'' se manifesta prin angorjarea sanilor (intarirea si umflarea sanilor) aparuta la 2-5 zile de la nastere, asociata cu usoara febra. Aceasta apare datorita cresteri fluxului sanguin de la nivelul sanilor, scaderii nivelului hormonilor specifici sarcinii, si a instalarii lactatiei propriu-zise. Se pot aplica cateva comprese reci, pentru ameliorare.
Pentru un tratament specific sa consultati un medic specialist ginecolog.