FRACTURA DE PICIOR

Diverse

Postata de K.GIANI cu 12 ani in urma.

Tatalo meu si-a rupt piciorul in 05.12.2011 si are "FRACTURA COMINUTIVA CU DEPLASARE MODERATA 1/3 PROXIMALA GAMBA DREAPTA PE MEMBRU SECHELAR CU SINDROM POST TROMBOTIC SI ULCER VARICOS MULTIPLU" mai are si OBEZITATE GR.3, CIROZA HEPATICA, DIABET ZAHARAT INSULINO DEPENDENT SI ADENOM DE PROSTATA. As vrea sa stiu cam cat timp trebuie tinut ghipsul in cazul lui de fractura, tinand cont ca are atatea boli.Am auzit ca la diabetici timpul in care se vindeca fractura este foarte lung. Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Timpul de vindecare al unei fracturi este puternic influentat de conditiile generale de sanatate, varsta si stilul de viata al pacientului. In cazul tatalui dumneavoastra, durata pe care va trebui sa o petreaca cu ghipsul este cu siguranta prelungita din cauza complicatiilor de sanatate pe care le are. Ac***a in vedere fractura cominutiva cu deplasare moderata, precum si existenta diabetului zaharat insulino dependent, fractura poate dura de la cateva luni pana la un an pentru a se vindeca complet.

Este esential ca tatal dumneavoastra sa aiba o buna ingrijire medicala si sa urmeze cu strictete recomandarile medicului. Intrebati-l pe medicul sau despre posibilitatea de a participa la terapia fizica dupa ce fractura s-a vindecat suficient pentru a imbunatati mobilitatea si a preveni atrofia musculara.

De asemenea, ac***a in vedere problemele de sanatate mentionate, este important ca tatal dumneavoastra sa aiba o dieta echilibrata, sa pastreze un nivel adecvat de activitate fizica si sa respecte toate recomandarile medicale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cat-timp-dureaza-recuperarea-dupa-o-fractura_20144