fosfataza

Diverse Hiperparatiroidismul

Postata de GRISA cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Barbat , am 55 ani . In urma efectuarii unor analize mi-a iesit FOSFATAZA ALCALINA = 184 U/L. Poate sa-mi spuna cineva , este o valoare care poate sa ingrijoreze?
multumesc!

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale fosfatazei alcaline se încadrează în intervalul 20 -80 UL/l. Valori crescute ale acestei enzime se întâlnesc în următoarele situaţii:
1. afecţiuni hepatice cu colestază - a) intrahepatică (hepatopatii cronice, hepatite acute colestatice, hepatite medicamentoase, boli metabolice ereditare)
b) extrahepatică (litiază biliară)
2. afecţiuni osoaseprecum: hiperparatiroidism, fracturi, osteomalacie.
3. afecţiuni renale (nefrită cronică)
4. alte cauze (TBC, sarp***adoză, mononucleoză, hipertiroidie, etc.)
Ar fi recomandat consultul unui medic internist şi completarea analizelor (hemoleucogramă, transaminaze hepatice, etc.) la sugestia medicului

mihaela

acum 10 ani

b.ziua!am o fetita de 12 ani. in urma analizelor efectuate .rezultatele analizelor rezultate a fosfatazei alcalina este HIGH 658.1 U/L iar pe valorile de referenza este indicat mai mic de 480 u/l

sunt foarte disperata.!..
astep rasuns va rog tare mult si va multumesc

ANA

acum 10 ani

buna ziua am o fata de 13 ani . ieri am luat rezultatele analizelor la sange.ca urmare ,imi rezulta, eos %eozinofilie high 6.9%
eos eozinofilie high 0.49 x 10/m
iar valorile crescute la o asa varsta frageda,MA INGRIJOREAZA F TARE
Poate sa-mi spuna cineva de ce sunt marite,si ce tratament se administreaza?

va multumesc mult!

ANA

acum 10 ani

buna ziua am o fata de 13 ani . ieri am luat rezultatele analizelor la sange.ca urmare ,imi rezulta, eos %eozinofilie high 6.9%
eos eozinofilie high 0.49 x 10/m
iar valorile crescute la o asa varsta frageda,MA INGRIJOREAZA F TARE
Poate sa-mi spuna cineva de ce sunt marite,si ce tratament se administreaza?

va multumesc mult!

Mihaela

acum 10 ani

Nu vreau sa te sperii dar ia-o in serios - eu nu am dat mare importanta si acum regret.
Am avut un copil care la 6 ani i-am depistat un cancer ... tot timpul avea fosfataza alcalina marita - limita maxima era 300, el avea 600 ( deci dublu fata de valoarea maxima permisa) ... doctorita pediatra mi-a zis ca asa au unii copii, valorile mai crescute fara a fi ceva patalogic ... am crezut-o, desi mi se parea suspect ...
Sfat: cand o valoare este marita mai mult timp, cand instinctul tau de mama iti spune ca ceva nu e in regula, nu te lasa, nu te increde in primul medic, in prima analiza ... cere si a 2-a opinie , repeta analizele si la alt laborator sau la intervale de timp ...
Observa-i simptomele ... ce este anormal la fetita ... transpira des si mult, etc.
Fosfataza alcalina este factor tumoral, printre altele ... este crescuta in anumite boli nu atat de grave DAR este crescuta si in unele tumori.

aurora

acum 9 luni

ai avut?
nu mai ai copilul de 9 ani?