EXTRACTIE?

Diverse

Postata de bobo25 cu 12 ani in urma.

buna ziua.numele meu este bogdan.problema mea este se pare o masea din martea de jos.era cariata.in urma cu un an s-a rupt de tot si a ramas in afara un colt de 1-2 mm.acum e acoperita cu carne.de vreo luna au inceput durerile.se umfla gingia si ma doare,m-ai specific,ca in partea exterioara a gingiei a aparut ca un cos,nu stiu m ai exact,un chist.intrebarea mea este legata de extractie,banuiala mea ar fi ca trebuie operatie,ca nu are de ce sa o apuce ca sa o dea afara ca pe o simpla extractie.pe mine m-ar interesa in ce consta extractia,metode,timp,cum se face,cost,unde?va multumesc

Raspunsuri (2)

ochi negri

acum 12 ani

Tot o extractie va fi,nu operatie.Au ei,stomatologii, ustensile pentru orice situatie.Cred ca ai un abces pentru care va fi nevoie de un antibiotic,ca altfel,anestezia nu isi face efectul.Ia Tetraciclina sau Amoxicilina vreo 7 zile.Du-te la un cabinet stomatologic.Extractia nu dureaza mai mult de 15min cu tot cu anestezie si costa in jur de 100 de lei(cam cat o plomba).

bobo25

acum 12 ani

nu stiu daca voi avea curaj:((