Extracție dinte dacă am tbc

Diverse

Postata de fulguta cu 8 ani in urma.

Iau sinerdol și izoanizida de trei ori pe săptămână pot face anestezie pentru o extracție dentara sau ce antibiotic merge cu tratamentul care-l iau pentru o infecție la un dinte

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , cele doua medicamente mentionate de dumneavoastra sunt antibiotice ce acopera un spectru larg si nu e nevoie de profilaxie suplimentara in cazul unei extractii , mai mult de atat nici unul din cele doua nu au interactiuni cu anestezicul local derivat de lidocaina (folosit uzual) in stomatologie.

Fulguta

acum 8 ani

Mulțumesc

Lorena

acum un an

Am și eu o întrebare asemănătoare, mă doare un dinte , s a și rupt și mă jenează când mănânc. Am fost diagnosticată, acum 2 luni cu tbc , iau izoniazida (1 cp), rifampicina (2 cp), etambutol (3 cp) și pirazinamidă (3 cp) , pot să merg să-mi facă extracție sau poate o poate reface cumva ?