Este grav?

Diverse

Postata de ANA 1950 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc ANA,am 61 ani,am pus cateva intrebari comunitatii Diverse,referitoare la starea mea de sanatate dar nu mi s-a raspuns!!!! Mai incerc o data, poate ma ajuta cineva ....Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ,ce inseamna valoarea crescuta a fibrinogenului(670mg/dl),cat de periculos este,si ce analize medicale sant indicate pentru a depista ce organ este afectat.Multumesc.

Raspunsuri (5)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Fibrinogenul este o analiza foarte nespecifica, daca pot sa spun asa, adica nu indica in nici un caz o afectiune anume.
In general analizele se interpreteaza in context, adica in urma unei consultatii: sunt importante simptomele, antecedentele, examinarea clinica, ex de specialitate daca sunt necesare, apoi trebuie vazute si celelalte analize...
Nimeni nu va poate da o interpretare la o analiza luata separat/disparat.
Oricum, sfatul meu ar fi, primul lucru sa repetati analizele.
Sanatate!

ANA 1950

acum 12 ani

Mihaela,multumesc frumos pentru sfat.Valoarea fibrinogenului marit(525) a iesit si in urma unor analize, pentru depistarea poliartritei reumatoide in 2010, care nu s-a confirmat!Recent, in urma analizelor pentru reevaluarea glandei tiroide,pentru ca am dureri ale articulatiilor, am repetat si analiza fibrinogenului la indicatia unui cadru medical.Aceasta valoare mare(670),crescuta fata de anul trecut, m-a pus pe ganduri!!!!......

google

acum 12 ani

Scrie pe Google ''''''''fibrinogen'''''''' si gasesti mai multe informatii. Sanatate.

Medic Epuran

acum 12 ani

Valori crescute ale acestei proteine de inflamaţie se întâlnesc în cazul :
1. unui sindrom inflamator de diverse cauze (infecţii, TBC, boli inflamatorii, cardiovasculare, boli tiroidiene dar şi reacţii medicamentoase)
2. sindromului nefrotic
3. unei enteropatii de tip exsudativ.
Ar fi indicat să consultaţi un medic internist care va recomanda efectuarea unor analize pentru descoperirea cauzei acestei valori crescute a fibrinogenului

ANA 1950

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspuns! Am sa urmez sfatul indicat de D-voastra. Ramane acum,sa gasesc un internist ,care sa aiba rabdare,sa gaseasca cauza suferintelor mele, pentru ca nu sant putine la varsta mea. Poate ma ajutati tot D-voastra. Sant din provincie.O zi buna va doresc!