Eritem Nodos infectios

Diverse

Postata de extremefly cu 12 ani in urma.

Buna ziua am 73 de ani, femeie, am eritem nodos infectios, am facut analize de sange: IDR: 20mm (pozitiv) sputa absent, exudat naso-faringian, absent streptococ si stafilococ, nu am tbc desi IDR-ul este 20mm. Si analizele urinei sunt bune. Am facut tratament cu amoxiclav 7 capsule la 12 ore si nu l-am mai suportat, apoi ospen500, 10 zile=50 capsule si s-a ameliorat, semnele au ramas iar acum dupa 6 saptamani au inceput din nou sa apara nodulii roscati durerosi. cam ce este de facut? astept un raspuns, multumesc.

Raspunsuri (1)

donasergiu

acum 9 ani

Am patit si eu anul trecut in luna mai, doi noduli marisori,nedurerosi la atingere (medicul spunea ca nu se poate sa nu ma doara), dupa 10 pastile de MEDROL au disparut, dar anul acesta tot in luna mai au aparut iarasi (analizele perfecte), doar ca MEDROLUL le-a inmultit, 43 de noduli, medicul da din umeri. Am incercat cu iodura de potasiu, a dat ceva rezultate, dar in plin tratament au aparut din nou.Simt o arsura puternica la piciorul drept, seara ,iar dimineata apare un nodul, daca nodulul face un mic cos in virf si il sparg, ca prin minune dupa 12 ore nodulul dispare, medicul spule ca nu are nici o legatura cosul cu eritemul nodos. Dece dispare ? Nu doar un nodul cu cos a aparut intro zi, din15 ,14 au facut cos in aceeasi zi, le-am spart iar a doua zi au disparut, cel ramas a rezistat 3 saptamani.Poate aveti un dermatolog cu viziuni mai ample .