ERCEFURYL, capsule

Diverse

Postata de Irina134107788 cu 12 ani in urma.

A mai avut cineva reactii adverse la ercefuryl? Fata mea de 2 ani si jumatate a luat doar o jumatate de capsula si i-auaparut reactii cutanate pe piele: mici umflaturi rozii care au pe ele besicute cu apa.I-au aparut in special pe toroace , maini si picioare.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

exista si posibilitatea ca aceste bubite sa faca parte dintr-o reactie alergica la acest medicament. daca este vorba despre alergie, nu trebuie sa va panicati, aceasta reactie adversa apare la multe persoane, si este mentionata cu siguranta si in prospectul medicamentului.
totusi poate fi vorba si despre o boala a copilariei, dar fara un consult medical real, in nici un caz nu se poate pune un diagnostic, de aceea va recomand un consult la medicul de familie.
a avut varicela pana acum?

va urez o seara buna

Irina134107788

acum 12 ani

Da, scrie pe prospect ca poate da reactii cutanate. Nu i-am mai dat si au inceput sa se usuce bubitele. Nu a avut varicela inca. A avut doar o boala virala cu forma nespecifica. Nu a facut febra. Dar acum poate fi vorba si de un microb in organism sau un dezechilibru intestinal. Oricum astept rezultatele de la coprocultura. Mi-a mai facut o candidoza urata cand era mai mica de la ceclor (la gura, pe limba, si la fundulet).