Entorsa glezna

Diverse

Postata de udrzone cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
In urma cu o luna de zile la fotbal am calcat stramb, s-a auzit o pocnitura, s-a umflat imediat piciorul in zona gleznei . Am avut o durere foarte mare pe moment, urmatoarea zi nu am putut sa calc pe acel picior.. Am folosit gheata si fastum gel .
Intre timp durerea s-a ameliorat, insa piciorul meu dupa mai bine de o luna de la accident este tot umflat.
Dimineata cand ma trezesc este desumflat, iar pana seara daca merg normal (nu ma doare, nu simt durere) seara cand ma uit la el este umflat (cat un cartof) .
Mai simt o mica durere cand alerg sau sar pe acel picior..

Sa folosesc in continuare fastum gel ? sau altceva ?
Este normal sa se umfle ?

Raspunsuri (2)

elena_dragomir

acum 8 ani

Nu cred ca ar trebui sa iti pui speranta in gheata si fastum gel...Fa o radiografie si mergi la ortoped pentru a te asigura ca e totul in regula. Daca e OK, dar durerile persista, iti recomand sa mergi la un fizioterapeut bun, Bogdan Goga, care o sa-ti faca un program de exercitii personalizat. Sigur o sa te simti mai bine! ;)

bbby

acum 7 luni

Buna ziua! Am 31ani, F și in urma cu 9 zile am suferit o entorsa de gradul 2,dr mi-a recomandat sa stau cu Orteza 18zile și după sa începem recuperarea. Problema este ca după astea 9 zile,glezna este la fel de umflata, a început sa se invineteasca, îmi amorțește încontinuu piciorul și trebuie sa mai desfac Orteza ca sa își revina si nu pot sa dorm noaptea din cauza aceasta și nu știu dacă este normal ca a început sa îmi pocneasca genunchiul când îmi întind piciorul.Stau cu piciorul acela ridicat dar nu mai suport amorțeala aceasta. Va rog sa ma ajutați și sa îmi spuneti dacă este normal, dacă trebuie sa îmi iau vreun unguent..?