entorsa genunchi stang

Diverse

Postata de membru229622 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu 3 ani de zile am facut o entorsa la genunchiul stang, asta a presupus imobilizarea piciorului de la p***a pana la pulpa cu gips. Timp de 2 ani de zile n-am mai avut probleme,apoi in urma cu-un an de zile am facut din nou o entorsa si de atunci de fiecare data cand joc fotbal imi cam fuge genunchiul. Chestie e urmatoarea , durerea se manifesta pe moment, sa zic 2 minute, apoi dispare, genunchiul nu se umfla, insa vreo zi doua, ma cam jeneaza. . As vrea o parere, daca se poate, este oare o rupta de LIA sau menisc ? Mentionez ca n-am facut niciun RMN, insa de fiecare data cand ajung pe la doctor si mi-l pune in gips imi zice : e doar o entorsa si zice ca nu e necesar sa fac RMN .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Posibil sa fie vorba de o afectare menisco-ligamentara insa doar examinarea RMN poate pune cu certitudine diagnosticul.