Efecte adverse intre suplimente alimentare?

Diverse

Postata de Ella cu o saptamana in urma.

Buna ziua! Ma intereseaza sa aflu daca suplimementul alimentar Anacaps Expert are vreo reactie adversa daca il consum impreuna cu Sinopol? Primul a fost recomandat de medicul dermatologul si cel din urma de medicul ginecolog. Si daca intre aceste se intampla sa iau antiinflamator (atunci cand am dureri menstruale) este in regula? As dori sa stiu daca au efecte adverse in conditiile in care consum alcool moderat si ocazional? Multumesc mult pentru rabdare si pentru raspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Raspunsul la intrebare depinde foarte mult de organismul fiecarei persoane, dar in general, suplimentele alimentare pot avea interventii cu medicamente si alcool. Anacaps Expert este un supliment alimentar ce contine vitamine si minerale care ajuta la mentinerea sanatatii parului si unghiilor. Sinopol este un supliment ce contine mio-inositol si acid folic, adesea recomandat pentru echilibrarea hormonala.

Nu exista informatii despre o posibila interactiune negativa intre Anacaps Expert si Sinopol. Cu toate acestea, ar fi bine sa discuti cu medicul tau inainte de a le combina.

Cu privire la consumul de alcool, acesta poate reduce eficienta suplimentelor alimentare si poate creste probabilitatea aparitiei efectelor secundare. Totusi, un consum moderat si ocazional ar trebui sa fie in regula. Din nou, ar fi bine sa discuti acest lucru cu medicul tau.

In ceea ce priveste consumul de antiinflamatoare, ele pot interactiona cu anumite suplimente alimentare. Antiinflamatoarele pot creste riscul de sangerare daca sunt luate impreuna cu suplimente care au acest efect secundar. De asemenea, ele pot afecta modul in care anumite medicamente sunt metabolizate in organism.

In concluzie, cel mai bine este sa vorbesti cu medicul tau despre orice preocupari pe care le ai cu privire la combinarea suplimentelor alimentare cu medicamente sau alcool.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/interactiunea-alimentelor-cu-medicamentele_6942
https://sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/vitaminele-esentiale-femeilor-indiferent-de-varsta_6679
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/greseli-in-administrarea-medicamentelor_18164
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/6-greseli-in-administrarea-medicamentelor_8410