ecografie

Diverse

Postata de goga gabriela cu 12 ani in urma.

de curand am facut o ecografie abdominala si a iesit astfel:vena porta 10mm,steatoza grad 2spre3,desen intrahepatic saracit,colecist 6 cm,pancreasul nu se poate vizualiza,splina diametru ax lung cu caracter omogen 13 cm.CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE ACEASTA ECOGRAFIE????

Raspunsuri (9)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe detalii despre dumneavoastra si afectiunile pe care le aveti (daca este cazul)? daca urmati vreun tratament si care au fost motivele pentru care ati facut aceasta ecografie?

va urez o zi buna

goga gabriela

acum 12 ani

am 40ani,de 10 ani am o dislipidemie familiala care nu raspunde la tratament medicamentos,angina pectorala,steatoza hepatica iar de ceva vreme am dureri in partea stanga sub coaste si din acest motiv am facut aceasta ecografie abdominala.multumesc de raspuns si astept mai multe lamuriri.....

Medic Epuran

acum 12 ani

Conform ecografiei există un grad de suferinţă hepatică reprezentat de o steatoză hepatică dar şi o splină mărită ca dimensiuni

goga gabriela

acum 12 ani

Care sunt cauzele care duc la marirea splinei,care este cauza si cum pot rezolva aceasta problema?Cu multumirile de rigoare astept raspuns la aceasta problema ....

Medic Epuran

acum 12 ani

Splenomegalia (mărirea splinei) poate fi determinată de multe afecţiuni:
1. afecţiuni hepatice;
2. infecţii bacteriene;
3. boli parazitare ;
4. boli virale;
5. boli hematologice;
6. boli sistemice;
În cazul d-vs splenomegalia este probabil determinată de o afecţiune hepatică iar pentru stabilirea conduitei terapeutice va trebui determinată cauza (boala) care a provocat-o.

goga gabriela

acum 12 ani

Care ar fii protocolul pentru depistarea afectiunii care a dus la aparitia splenomegaliei?

Medic Epuran

acum 12 ani

Protocolul pentru depistarea afecţiunii care a dus la apariţia splenomegaliei cuprinde examenul fizic al pacientului, efectuarea unei hemoleucograme, a altor examene imagistice: examen CT, angiografie precum şi efectuarea unui examen histologic

goga gabriela

acum 12 ani

multumesc ptr raspuns!!!!!

ulmeanu robert

acum 11 ani

buna ziua. am 42 ani,din nastere sufar de o tulburare metabolica care nu mia permis sa maninc nici un aliment ce are gust dulce.ex.toate fructele legumele dulciurile.in decursul anilor am mincat doar carne de orce fel,,lactate,,piine malai,nu am mincat ciorbe,, in genere mincare preparata.carnea ff grasa prajita in mult untura.in decursul vieti nu am avut boli,, doar operatie de apendice.nu am avut o ora a mesi ma trezeam si noaptea sa maninc,,in timpul mesei simteam nevoia sa beau apa in jur de 1,5 l pe durata mesei.dintre legume pot minca salata verde,ridichi rosii,,ceapa verde ,atit fructe mere cind sunt crude prune,,,zahr nici nu pot sa ii suport mirosul.acum 1 saptamina am fost diagnosticat cu steatoza hepatica,,, si virus h b,,,am iceput regim,,am dureri de spate dureri de burta in dreptil operatiei de apendice ,durerea se retage si spre stinga ,,am esofagita de reflux ,, gastrita de 25 ani dar nu ma supara gastrit mereu doar cin faceam abuz inainte de grasimi,,cind iceteaza durerea in abdomen incepe in spate la nivelul rinichilor spre coloana vertebrala,,am dureri de cap tremur,,dureri in umarul drept,,tulburari de vedere,,steatoza o am mai de mult din 2007 nu mia facut ca acum,,nu am tinut regim atunci.analizele au iesit bunicele. spunetimi va rog ce tratament ,,si regim sa urmez avind in vedere tulburarea metabolica,,am o fetita de 14 ani voi apuca so vad majora,,,va multumesc din tot sufletul,,,VA DORESC TUTUROR MULTA SANATATE,,SI UN PASTE FERICIT!!!!!!!!!