E destul de grav?

Diverse

Postata de Utilizator11696394243 cu 7 luni in urma.

Am primit diagnosticul de intelect liminar la 13 ani eu abia acum am aflat(acum am 23)nu mă pot liniști până nu aflu cât de grav ar fi acest diagnostic.Care sunt caracteristicile unui intelect liminar?Un intelect liminar învață mecanic eu la școală învățam mecanic numai să trec clasa dar am fost pe locul l în clasele primare și gimnaziale.E posibil ca acest diagnostic să fie greșit sau chiar am probleme?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

In general, termenul "intelect liminar" se refera la un IQ situat in jurul valorii de 70-85, ceea ce indica o functionare intelectuala sub medie. Cu toate acestea, este important sa te consulti cu un specialist in sanatate mintala pentru a obtine informatii mai precise si pentru a discuta despre experientele si simptomele tale specifice.

Caracteristicile intelectului liminar pot varia de la individ la individ, dar de obicei includ dificultati in invatare, gandire logica si rezolvarea de probleme. Totusi, fiecare persoana este unica si poate avea abilitati sau talente in alte domenii. Este important sa stii ca un diagnostic nu te defineste in intregime si nu limiteaza capacitatile tale.

Daca ai ingrijorari cu privire la diagnosticul tau, cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru evaluari si sfaturi personalizate. Un medic iti poate oferi mai multe informatii despre diagnosticul tau si despre optiunile de tratament si sprijin disponibile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/6-lucruri-importante-despre-inteligenta-si-iq_15431