dureri

Diverse

Postata de andraionela cu 12 ani in urma.

Buna ziua..am si eu oproblema de astazi de dimineatza am inceput sa am o durere pe partea dreapta a pieptului.daca misc mana dreapta ma doare si atunci cand respir.de la ce pot sa am aceasta durere?multumesc frumos

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o durere toracica poate fi si de cauza pulmonara,iar in acest caz ar fi bine sa consultati un medic de medicina interna sau pneumolog , pentru a exclude o afectiune pumonara.
durerea apare cand respirati profund? apare la palparea zonei respective, se poate vorbi de o costocondrita, respectiv sindrom Tietze(inflamarea zonei de legatura intre coaste si stern)ce se poate trata cu un tratament antialgic local si sistemic (in dozele recomandate de medicul curant)

andraionela

acum 12 ani

da si cand respir profund chiar si normal...va multumesc

andraionela

acum 12 ani

da at cand respir adanc dar si normal....va multumesc