dureri

Diverse

Postata de Nicoleta04 cu 12 ani in urma.

buna.am 20 de ani si de aproximativ 4 ani racesc foarte des,,jos''''.e o durere insuportabila de ovare.acum a devenit si mai dureros mai ales cand urinez sau cand am contact sexual cu prietenul,am facut tratament 7 zile cu antibiotice si nu dispare durerea.am obiceiul sa ma tin foarte mult(din lene) atunci cand trebuie sa urinez.poate fi si asta un motiv?faptul ca ma tin foarte mult?ce pot sa fac?

Raspunsuri (6)

Allenna

acum 12 ani

cel mai indicat este sa mergi la doctor...in principal la un ginecolog.o raceala la ovare,netratata,poate sa/ti aduca probleme mai mari in viitor.ce antibiotice ai luat?pt ovare sunt si alt tip de antibiotice ovule sau creme...dar pana te hotarasti sa consulti un medic fa spalaturi cu ceai de galbenele....si incearca sa urinezi la timp !

Nicoleta04

acum 12 ani

multumesc pentru sfat.am luat ciprinol..am facut si ecografie acum cateva luni si nu se vede nimic..poate acum e altfel...pentru k nu urinam la timp...ma gandeam sa incerc sa mai fac o ecografie.

cristynaloves1983

acum 12 ani

depinde si de ce fel de dureri ai, de exemplu sunt insotite de inflamari??

Adrienne

acum 12 ani

In primul rand cred ca ar trebui sa urinezi la timp. Urinarile rare favorizeaza multiplicarea microbilor si in felul acesta, cred ca mentii niste infectii urinare. Ar fi bine sa consumi si multe lichide. O analiza de urina, impreuna cu antibiograma[ nu ai spus daca ai facut aceasta analiza],ar fi bine de facut. Plus un control ginecologic, impreuna cu o ecografie transvaginala,pentru a vedea si starea ovarelor, ar putea sa rezolve problema ta.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului de familie, pentru o examinare clinica, eventuale investigatii biologice precum o examinare a sumarului de urina, urocultura, un consult ginecologic si efectuarea unui frotiu citobacteriologic al secretiei vaginale.
Ar fi bine sa consumati mai multe lichide, chiar si citrice, sa aveti o igiena locala corespunzatoare.
. Se poate apela la antialgice, antispastice ce nu necesita prescriptie medicala, antiinflamatorii nonsteroidiene,

Nicoleta04

acum 12 ani

va multumesc mult