Dureri la coloana sau nu?

Diverse

Postata de Ina27 cu 14 ani in urma.

De ceva timp am dureri deasupra mijlocului.Daca stau pe scaun,durerea este foarte mare si ma intind in pat ca sa scap de durere.Aceste dureri apar dupa-amiaza.As vrea sa-mi fac analize.Imi puteti spune ce analize as putea sa fac?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Cred ca ar trebui sa incepi cu o vizita la medicul de familie. El te poate indruma spre un specialist sau sa-ti recomande anumite analize, in functie de diagnosticul pe care-l pune. Durerile in acea zona pot indica probleme de coloana vertebrala, dar si de rinichi............numai medicul [ in urma uni consult ] poate sa-si spuna parerea. Multa sanatate !

Mihaela

acum 14 ani

Buna. Si eu am avut aceste probleme. Timp de 4 ani am mers la medic, ba mi se puneau diagnostice ca am probleme cu rinichii, ba ca am spondiloza, etc.In special ma durea seara cand stateam in pat, la orizontala si noaptea.Durerea imi cobora si anghinal, spre piciorul stang. Am fost la medicul internist care mi-a facut un ecograf si m-a trimis la tomograf.In urma examenului CT am fost diagnosticata cu tumora in bysac a coloanei de 5 cm.
Ulterior, m-am programat in Bucuresti la spitalul Bagdasar Arseni, la dl. dr. Florin Exercian, care m-a si programat la oparatie. Slava lui Dumnezeu a fost o tumora maligna, de 8/8/8 cm , efectiv un cub, care apasa pe nerv, pe coloana.
Asa ca nu mai sta, un examen CT iti va spune diagnosticul precis. Poate ai hernie de disc.Multa sanatate si curaj.

Vintila Ștefana

acum un an

Bună seara. Va rog frumos 🙏 sa îmi spuneți la ce medic trebuie să merg pentru dureri de umeri, de coloana, dureri de spate, de mijloc? Va mulțumesc frumos anticipat