dureri la coaste

Diverse

Postata de clau_nada cu 12 ani in urma.

acum 3 sapt am avut o gripa puternica (mai exact amigdalele umflate, am luat si antibiotice), care a tinut ceva timp, dupa care a ramas tusea puternica, iar acum de aproximativ 2 sapt ma doare la coaste partea stanga, cand apas, cand ridic din brat, sau cand ma asez pe partea stg, sau respir puternic, este o durere care mai reflecta si in spate cateodata, am luat medicamente cu ibuprofen si imi trecea, in timpul acesta nu m-a durut mereu, m-a mai lasat, insa acum a revenit din nou.
va rog sa imi spuneti ce ar putea fi. oricum o sa ma duc si la un consult medical, dar tocmai miercuri ca acum nu pot. va multumesc pt sfaturi

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Probabil este vorba de o pleurită (inflamarea pleurei) sau o pleurezie (un proces inflamator al pleurei, caracterizat prin apariţia în cavitatea pleurala a unui lichid cu caracter de exsudat). Recomand efectuarea unei radiografii.

clau_nada

acum 12 ani

multumesc pt sfat, totusi am uitat sa specific faptul ca acum 2 sapt cred ca mi-am sucit putin mana stanga, si eu banuiesc ca poate ar avea si asta o legatura cu durerea mea, de atunci a cam aparut durerea.

Criss

acum un an

Salut, aflasei ce ai? Si cum ai tratat?