Dureri insuportabile de cap, ameteli si bataile inimii relativ mari

Diverse

Postata de milenaflorin cu 12 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati prin a ma indruma ce sa fac.
Am 29 de ani si am zilnic dureri de cap insuportabile mai exact deasupra cefei, ameteli, molesiri si chiar azi mi-am luat tensiunea ea aratand astfel: 11,7 cu 7,7 si bataile inimii 99. Nu stiu carui medic sa ma adresez cardiolog sau neurolog. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cefaleea (durerea de cap) poate fi intalnita in mai multe situatii:
-sinuzite (maxilare, frontale) este o durere profunda si constanta la nivelul pometilor, fruntii sau radacinii nasului
-psihogena- tensiunea psihica poate provoca o contractie exagerata a muschilor cefei, cu iradierea durerii spre cap.
-afectiuni oculare- dureri in regiunea occipitala (a cefei) cu tulburari de vedere
-cervicartroza - dureri la miscarea capului
- hipertensiunea arteriala- un puseu
-hipertensiunea intracraniana in tumori sau anevrism cerebral.
-nevralgie arnold- durerea cuprinde jumatate fata si craniu.
Se poate apela la un medic neurolog. se poate incerca un tratament antialgic ce nu necesita prescriptie medicala.