dureri in partea dreapta

Diverse

Postata de vitor cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc gina am si eu o intrebare ,de ceva vreme am o durere puternica in partea dreapta nu jos pentru ca apenticita o am facuta ,aproape de coaste ce imi recomandati sa fac pentru ca durerea persista iau un calmant dar nu imi trece

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauzele durerii în abdomenul drept superior sunt foarte variate (contează localizarea durerii, perioada în care apare, intensitatea ei, dacă este continuă sau discontinuă), precum:
1. apendicita
2. diverticulita
3. litiaza biliară
4. pancreatita (inflamaţia pancreasului)
5. gastrita (inflamaţia mucoase stomacului)
6. ulcerul peptic
7. hepatita (inflamaţia ficatului)
8. abcesul hepatic
9. obstrucţia intestinală
10. infecţia renală
11. litiaza renală
12. traumatismele.
Pentru a putea determina exact cauza durerii (dacă aceasta va persista cu aceeaşi intensitate) recomand consultul unui medic internist, care vă va stabili şi un eventual tratament medicamentos

Ionut

acum 4 luni

Bună ziua,tocmai ce am descoperit ca am bacteria Helicobacter,e posibil durere în partea dreaptă fix sub coaste din cauza acestei bacterii?

Alina B.P

acum 10 ani

Buna -ziua vreau sa va adresez o intrebare ?
DE un an de zile am durei abdominale ma doare burta si nu numai asta imi simt burta foarte grea si am si stari de voma va spun nu este vorba de sarcina pentru ca iau pastile.
Am dureri insuportabile nu pot avea nici relatie cu sotul meu nu mai am chef de viata de aproape un an, ce pot face ?
Simt ca ma topesc pe piciore pot avea probleme cu intestinul gros sau pot avea pietre la rinichi sau va rog mult astept rasp. dumneavoastra multumesc frumos

mihaela

acum 10 ani

consuma tarate de psylium de 2 ori pe zi inainte de masa sau in timpul mesei si tarate de ovaz si consuma multa apa te va ajuta la digestie!