dureri in articulatiile calcailor la sederea in picioare

Diverse

Postata de mra2013 cu 10 ani in urma.

Ce mi se poate recomanda pentru dureri in articulatiile calcailor la sederea in picioare ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Problema este mai complexa si necesita cunoasterea datelor personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, reumatologic-inflamatorii, metabolice etc.
Cel mai adesea este vorba despre supra-incarcarea mecanica a structurilor anatomice ale retro-piciorului, ac***a drept cauza supra-ponderabilitatea si efortul excesiv (stat in picioare, mers pe jos).
Asteptam detalii relevante despre D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

terapeut

acum 10 ani

Recomand decoctul din cârmâz(phytolacca americana) care este un remediu împotriva durerilor cauzate de reumatism.
Decoctul se prepară dintr-un pumn de rădăcină de plantă la doi litri cu apă. Se fierbe soluţia timp de 15 minute, iar apoi se varsă în apa, în care trebuie să staţi 20 de minute. Pentru mai multe detalii ma gasiti la 0756028820. Multa sanatate.