dureri de spate +anemia?!

Diverse Anemia megaloblastica

Postata de cornelia r cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In ultimul timp am dureri de spate cam in fiecare zi mai ales in zona lombara dar si de-a lungul coloanei. Tin sa mentionez ca dorm pe burta, iar cand stau foarte mult in picioare durerea devine insuportabila.
O adoua problema ar fi ca sunt foarte obosita, nu pot sa ma odihnesc si nici sa dorm, am maine foarte uscate, iar pe unghii mi-au aparut pete albe, dimineata ametesc si pentru cateva secunde nu mai vad nimic. Tin sa precizez ca mananc cam o data pe zi, uneori de doua ori pe zi. Cateodata am impresia ca o sa lesin. Cam care ar fi problema?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de efectuat fizioterapie (masaj), kinetoterapie pentru intarirea musculaturii abdominale, a celei paravertebrale, sa scadeti in greutate (daca se considera necesar pe baza calculului indicelui de masa corporala). durerile resimtite pot fi cauzate de obiceiuri posturale deficitare.
ar fi bine sa va adresati medicului de familie, pentru efectuarea analizelor de sange (hemoleucograma, fier seric). o deficienta de fier se manifesta prin oboseala, stari de ameteala, unghii fragile.

cornelia r

acum 12 ani

Buna ziua,

Am efectuat un control saptaman trecuta si mi-au pus diagnosticul de lombago acut si anemie......, mi-au dat un tratament pt lombago: aulin si clorzoxazon iar pentru anemie un sirop pe baza de fier. Ma intrebam daca trebuie sa continuu cu acest tratament mereu sau doar pana il termin? Problema e ca de exemplu daca intarzii 10 minute sa iau pasitele incepe sa ma doara spatele. Eu pot suporta durerea si fara a lua medicamentele. Intrebarea mea este daca ar trebui sa continui acest tratament mereu sau lombago este vindecabil?
Multumesc anticipat!