Dureri de ovare

Diverse

Postata de Jojo.93 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Georgiana, am 19 ani si am o intrebare. E putin jenanta dar nu am cum sa intreb pe altcineva, sper ca imi veti putea raspunde.
De mult ori am dureri in zona ovarelor (nu zic de ovare, pentru ca nu am siguranta totala ca asa e). Dar dilema mea este urmatoarea: cateodata in timpul actelor sexuale, la anumite miscari am o durere foarte mare in zona ovarelor si partenerul meu imi spun ca atunci cand eu acuz acea durere el simte ceva in "capat" daca ii pot spune asa. E posibil sa am vreun chist sau doamne fereste ceva mai grav? Nu inteleg de ce am acele dureri.
Cineva mi-a spus ca exista posibilitatea sa am himenul foarte elastic iar in mometul actului sexual, atunci cand am dureri, partenerul meu sa atinga himenul. Desi e primul in viata mea nu cred ca e posibil sa mai fiu virgina deoarece avem relatii de un an de zile(insa la primul contact nu am avut dureri si nici sangerari). Totusi vreau sa stiu daca ar putea fi si aceasta ipoteza. Astept un raspuns. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Un consult ginecologic si eventual o ecografie endovaginala v-ar putea linisti toate temerile.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru a stabili cauzele posibile a durerilor pelvine (o infectie urinara, o infectie genitala, o boala inflamatorie pelvina, chist ovarian functional) ar fi bine sa va consulte medicul de familie, ce poate indica un eventual consult ginecologic, investigatii suplimentare.

Jojo.93

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri!

Andreea

acum 8 ani

Aceeași problema am avut si eu cand eram de vârsta ta. Stai linistita. Eu dupa mai multe investigații la ginecolog am descoperit o răceala mai veche netratată. Nu e nimic grav. O mulțime de fete au aceasta problema