dureri de cap

Diverse

Postata de phoebe cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
am 31 de ani si utilizez de aproximativ 5 ani anticonceptionale (cea mai lunga perioada, de aprox. 3 ani, am luat Logest, apoi Marvelon, cam trei luni, in prezent Yasmine). Am observat ca de aprox. un an, in saptamana fara pastile din luna am dureri de cap destul de puternice, zilnic, care nu cedeaza decat la pastile (algozone, ibuprofen etc.). Ar putea avea durerile de cap legatura cu anticonceptionalele?. Precizez ca nu am fost insarcinata si am 47 de kg. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Consultul medical la medicul de familie si colaborarea cu examenul de laborator va poate fi de folos. Si medicatia de timp indelungat poate fi in adevar cauza Verificati si TENSIUNEA ARTERIALA.

pufoasa

acum 12 ani

Am patit si eu la fel de aceea m-am lasat de anticonceptionale pentru ca numai suportam durerea de cap, ultima data mi s-a recomandat sa iau Miligest, ca sunt trifazice, si s-ar putea ca de la ele sa numai am dureri de cap, dar sincer mi si groaza sa incerc din nou.