Dureri/Crampe musculare in zona coapselor

Diverse

Postata de SerGrig cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

De aproximativ 2 luni am inceput sa ma plimb cu bicicleta aproape zilnic cate 2-3 ore la un nivel de efort scazut-mediu. Am luat o pauza de o saptamana, iar cu trei zile in urma am inceput sa simt durei in zona muschilor coapselor dupa ce parcurg in mers o distanta de aporximativ 100 m. Adica ma trezesc dimineata fara nici o durere mergand prin casa nu ma deranjeaza nimic, dar daca, spre exemplu, ma duc pana la magazin, incep in scurt timp sa simt, pentru cateva momente, crampe in zonele susmentionate care pur si simplu nu imi mai permit sa merg. Cat timp imi continui mersul aceasta durere persista aproape la aceeasi intensitate, iar daca ma opresc sau sau ma intind in pat ramane o senzatie de febra musculara cam pe tot parcursul zilei, care cum am spus pana seara dispare. Mentionez ca am 26 de ani, am fost fumator timp de 12 ani si in aceasta perioada nu prea am servit activitate sportiva. Sunt curios daca aceste crampe/dureri au legatura cu faptul ca mi-am "speriat" muschii cu acel efort zilnic si acum dupa repaus se resimt si daca am nevoie sa vizitez un cabinet medical, sau cateva comprese si masaje vor rezolva problema?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca aceste dureri musculare persista timp indelungat si se accentueaza la eforturi mici/medii efectuate in mod constant, insotite de oboseala si slabiciune musculara, este recomandat sa consultati medicul reumatolog ( sau internist) pentru evaluare ( enzime musculare, ionograma, EMG, etc- la recomandarea medicului).

SerGrig

acum 11 ani

Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului.