dureri articulare mari..fara diagnostic

Diverse Artrita juvenila

Postata de AndraIoana89 cu 12 ani in urma.

sunt intr-o situatie dificila intrucat tatal meu sufera de 5-6 luni de dureri articulare groaznice!!am mers la spitalul colentina si am facut toate analizele posibile insa nici acum nu i s-a pus vreun diagnostic!!a fost initial diagnostificat cu o posibila boala autoimuna . aA facut tratament cu predison 1 luna insa fara ameliorarea dureii, diabetul a crescut ft mult iar acum este insulinonecesitant!!durerile persista si sunt crunte.a slabit 15 kg si are o stare generala p***a,oboseala ft mare!!a facut CP de doua ori,punctie la ficat,colonoscopie,endoscopie....si nimic!!niciun rezultat!!!Stiti ceva de un caz similar??aveti vreun raspuns?Va multumesc din suflet!!

Raspunsuri (5)

parerea mea

acum 12 ani

Daca nu ati trecut pe la Domnul Prof. Dr. Suteanu, atunci degeaba traiti in Bucuresti!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa efectueze un consult reumatologic , specialitate ce se ocupa de studiul bolilor musculo-scheletale cat si de afectiunile auto-imune, eventual cereti opinia unui al doilea specialist.
important este mentinerea unui control glicemic adecvat, prin consult periodic catre medicul diabetolog.

[email protected]

acum 12 ani

bolile rumatologice sunt boli autoimune, ar fi bine sa consulti un rutomatolog, care sa-i faca analize specifice, fetita mea are artrita juvenila de la varsta de 4 ani, daca ai analizele din spital uitati_va la valorile proteina c reactiva(pcr) valoarea normala ar trebui sa fie pana la 115 daca este peste inseamana ca undeva in organism exista o inflamatie, doar un doctor poate da un diagnostic cert.

AndraIoana89

acum 12 ani

am fost la doctori reumatologi,insa nu i s-a pus niciun diagnostic clar...a inceput injectii cu metrotexat(1 pe saptamana)dar a facut deja 3 si nicio ameliorare a durerii.fara ketonal nu rezista,si stim ca acest calmant este mult prea puternic si dauneaza!toti doctorii ne raspund sa avem rabdare....dar dupa 4 luni nu prea mai avem!va multumesc de raspuns si multa sanatate fetitei dumneavoastra!

MIHAELA

acum 10 ani

INFILTRATII CU ZEEL-N AJUTA