Dureri ale coastelor

Diverse

Postata de PavElena cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat va rog. Acum o luna m-am trezit cu niste dureri in spate in zona plamanilor dar si pe omoplati, la inceput erau junghiuri dupa care s-au transformat in dureri care se declansau la efort. Au durat cam doua saptamani dupa care mi-au trecut. Acum mi-au revenit iarasi si nu stiu unde sa merg. eu am presupus ca ar putea fi vb despre nevralgie intercostala pt ca durerile se manifesta asemanator doar ca nu sunt foarte intense. Mentionez ca eu am si tulburari de anxietate dar am reusit sa le aduc la un nivel la care pot trai cat de cat normal.

Raspunsuri (2)

Dr Anghelea Adina

acum 10 ani

Buna ziua,
poate fi vorba de nevralgie intercostala ,pneumotorax (acumulare de aer in spatiul pleural, sau aer in torace), care, daca nu este in cantitate mare se resoarbe in 2-4 saptamani sau o afectiune infectioasa pulmonara( acest diagnostic trebuie sustinut si de alte simptome)
Dr Adina Anghelea
*

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul internist pentru evaluare ( buletin de analize, radiografie pulmonara).