durerea

Diverse

Postata de membru220557 cu 11 ani in urma.

Care sunt cauzele durerii coloanei cervicale - lombare si in acelas timp dureri de cap insotite de ameteala, amorteala, greturi si varsaturi, dificultate de vorbire, simptome neasteptate la nivelul gatului, urechii si ochilor?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Simptomele sunt nespecifice...nu se poate preciza o anumita cauza numai printr-o simpla enumerare de simptome. Aveti nevoie de un consult de specialitate ( neurolog, ORL).

membru220557

acum 11 ani

Rezultate: -tahicardie
- hta
- sd ICVB
- hernie discala posterioara C5-C6, paramediana stanga, pre si intraforaminala, cu compresie durala si radiculara, adiacenta,stanga.
- minime protuzii discale posterioare T2-T3, T3-T4 si T4-T5 cu aprentari durale
Concluzie: - HD C5-C6 stg.
Tratament: - sermion, nebilet, tertensif, corlentor 7,5, furosemid, aspacardin, detralex (zilnic), iar pt. durere la nevoie arcoxia 90 mg, sau aflamil, sau tador, sau voltaren sup. cu protejare ficat silimarina, iar pt. stomac omez sau esomeprazol