Durere sub umarul drept la respiratie

Diverse

Postata de Ionel7 cu 13 ani in urma.

In urma cu 2 saptamani am resimtit o durere care se transfera in toata cutia toracica,si in partea din fata,si in cea din spate.Era ceva spontan.Am fost la spital unde mi-a fost facut un EKG/ECG si raze la plamani.Absolut totul a iesit perfect.Am consultat apoi un medic de la TBC,si din nou totul a fost bine.Apoi mi-am facut analizele si totul a iesit in regula in afara de calciu care avea o valoare cu o unitate sub minim.Dupa cateva zile durerea a disparut.Astazi dupa un efort indelungat,din nou durerea a aparut,insa a atins un punct culminant in care abia mai puteam sa mai respir,durerea fiind de 8-9/10.Dupa aproximativ jumatate de ora m-a mai lasat,insa durerea persista la un nivel mai mic in toata cutia toracica.Sa fie doar o problema la muschi sau o alta afectiune mai grava?

Raspunsuri (8)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

daca ati consultat si un medic specialist in pneumologie si unul in cardiologie, daca ati facut analize de sange, radiografie pulmonara, EKG, ecografie cord, daca absolut nici un medic nu va poate gasi nimic, poate este doar o durere a muschilor intercostali. durerea aceasta este continua? va doare mai mult cand inspirati sau cand expirati? va doare mai tare cand faceti anumite miscari(rotatie, aplecare)? mai aveti si alte simptome?

va urez o seara buna

octavian

acum 11 ani

Daca durerile sunt vii, amplificate de miscarile respiratorii, posibil sa fie si o embolie. Toate analizele pe care le-ati facut pot lasa nedepistata embolia - cea de la care nu mori pe loc :). Aceasta se poate vedea doar la un CT cu SC, daca medicii care o interpreteaza au habar de asa ceva (arata ca o piramida intoarsa daca aveti noroc sa vi se faca sectiunea imagistica fix pe zona embolizata).

octavian

acum 11 ani

Daca durerile sunt vii, amplificate de miscarile respiratorii, posibil sa fie si o embolie. Toate analizele pe care le-ati facut pot lasa nedepistata embolia - cea de la care nu mori pe loc :). Aceasta se poate vedea doar la un CT cu SC, daca medicii care o interpreteaza au habar de asa ceva (arata ca o piramida intoarsa daca aveti noroc sa vi se faca sectiunea imagistica fix pe zona embolizata).

membru241063

acum 10 ani

poate este de la cervical ca si eu am aceasi probleme mi sa blocat umarul si am aceeasi durere ca si dumneavoastra

membru241063

acum 10 ani

sigur ai umar blocat acum misc mana dupa recuperare dar nam forta la mana

membru241063

acum 10 ani

nu miam recuperat mana toata dupa 4 luni de gimnastica medicala dar o misc atat o ridic orizontal vertical nu pot si cu dureri in fata mai am dar nu sunt mari pot respira

GEORGE

acum 10 ani

ACUM 4 ZILE STATEAM PE SACUN SI AM RIDICAT MANA STANGA SI DEODATA O DURERE DE PARCA S-AU SUPRAPUS DOI MUSCHI, VENE. DUPA 5 MINUTE DUREREA A INCETAT. CIND MA URC LA VOLAN VAD CA APARE DUREREA IN UMAR ATUNCI CIND ROTESC VOLANUL. SI TOTODATA SE TRANSMITE SI IN SPATE INTRE OMOPLATI. NU STIU CE ESTE? RACEALA, REUMATISM, OSTEOP[OROZA,VA ROG SA IMI SPUNETI. DEOCAMDATA NU AM LUAT NICI UN TRATAMENT.

acum 8 ani

E oribil de ce l-ai făcut chiar da ca se uita oameni
Anaibi ești.