Durere sub brat

Diverse

Postata de cristian_800 cu 13 ani in urma.

De aproximativ 4 ani am dureri sub brat la anumite intervale de timp (o luna sau chiar 2-3 luni). Durerile tin o perioada si dispar de la sine. Am intrebat medicul legat de aceasta problema si mi-a zis ca e din cauza ca m-am ras sub brat. Nu m-am mai ras sub brat dar durerile au continuat sa apara. In timpul durerilor zona pare sa fie putin inflamata sub piele si doare la palpare.
As vrea sa stiu care este cauza acestor dureri.

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Medicul are dreptate ! Este posibil ca iritatiile axilare sa fi facut posibila patrunderea florei microbiene in tesutul din jurul radacinei firului de par(foliculul pilos ) Inflamatia locala si durerea pe care le percepeti confirma aceasta posibila situatie.
Cand apar aceste simptome prezentati-va la medic. Pana atunci igiena riguroasa si locala .

cristian_800

acum 13 ani

Am fost la medic și am fost dignosticat cu adenită. Cu aceasta ocazie am regasit niste analize medicale facute cu cateva luni in urma - ig G Toxoplasma > 1000 ui/ml (pozitiv). Din cate am inteles acest parametru al Toxoplasmei ar indica o infectie cronica responsabila de inflamarea ganglionilor. Drept urmare am fost sfatuit sa repet aceste analize.

daniela

acum 11 ani

de cateva luni in fiecare luna imi apara o umflatura sub brat e un pic rosie si ma doare doar o zi apoi imi trece..am avut mastoza fibrochistica la san:((.oare acum ce am???

mirona

acum 10 ani

buna ziua,
in 1994 am avut o hidrosadenita la sub-brat si nu s-a vindecat complet, adica doctorita mi-a facut ceva injectii care au inchis rana, dar am ramas cu un ganglion de marimea unui ou aproape. Nu m-a deranjat pana acum cateva luni, cand au aparut dureri. Este posibil sa fie cancer ? nu sunt in tara si medicul meu generalist care m-a vazut de curand, a spus ca nu stie ce poate fi .... deh, tot oameni sunt si ei !!!
multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri,
mirona

acum 10 ani

.... cam multe intrebari fara raspuns ! mai e cineva pe aici ?

alex

acum 10 ani

Este din cauza deodorantului solid mennen. Foloseste altceva si umflaturile vor disparea.

Ale

acum 9 ani

Am o pata maro-rosiatica sub brat iar pielea imi este crapacioasa,parca e de batrana. Mai nou mi se intinde acasta piele crapacita si pe sani si ma mananca.. ce sa fac? :((