durere spate,mijloc,coloana si o apasare in zona inimii

Diverse

Postata de roberta66 cu 11 ani in urma.

buna...as dorii daca se poate sa imi spuneti din ce cauza ma doare spatele,mijlocul,coloana si am o apasare in zona inimii?spatele,mijlocul si coloana ma dor mai ales dimineata inainte sa ma ridic din pat ma simt amortita ca si cum as fii paralizata.In zona inimii simt o apasare si cateodata nu am aer si simt nevoia sa casc ca sa pot lua aer,cateodata ma inteapa ceva la inima!!ce poate sa fie si ce analize pot face????astept raspuns

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In primul rand, este recomandat sa faceti un consult de cardiologie ( EKG, eventual ecografie cardiaca ) care sa excluda o cauza din acesta sfera. Ulerior, este indicat sa vedeti si un medic reumatolog pentru a evaluare de specialitate ( radiografii, analize de laborator) pentru a stabili cauza durerilor si a primi recomandarile cuvenite.