Durere picior stang

Diverse

Postata de 100770 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Mama mea,in varsta de 67 de ani,cu probleme de inima,aflata sub tratament medicamentos pentru hipertensiune arteriala si insuficienta cardiaca,are de cateva zile o durere in piciorul stang,pe coapsa si pulpa si la glezn,a cu usoara inflamare a gleznei.Ce poate reprezenta acest simptom?!Are legatura cu problemele de inima si tensiune sau poate fi de la o posibila spondiloza?Ce investigatii medicale se recomanda in acest sens?!
Va multumesc si multa sanatate!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Durerea la piciorul stang a mamei dvs. poate fi cauzata de mai multi factori. In primul rand, poate fi legata de problemele sale cardiace, mai ales daca este insotita de inflamarea gleznei, care poate fi un semn al insuficientei cardiace. Durerea poate fi si rezultatul unui cheag de sange, cunoscut sub numele de tromboza venoasa profunda, care poate fi o complicatie a bolilor de inima. De asemenea, spondiloza poate provoca nervi ciupiti care pot cauza dureri in picior.

In orice caz, ar trebui sa consulte un medic imediat. Probabil ca va fi necesar sa faca un test de sange pentru a verifica daca exista vreo infectie sau inflamatie, si poate o ecografie, pentru a verifica daca exista un cheag de sange. Alte teste posibile ar putea include o scanare a arterelor piciorului pentru a verifica fluxul de sange, un EKG sau ecocardiograma pentru a verifica starea inimii si poate un RMN sau CT pentru a examina coloana vertebrala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/durerile-localizate-la-nivelul-piciorului_9082
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/care-sunt-cauzele-durerilor-de-picioarei_17445