Durere maxilar

Diverse

Postata de hasce cu 12 ani in urma.

De cateva zile simt o durere in zona superioara a maxilarului, pe partea stanga. Resimt durerea doar atunci cand mestec sau musc. Nu pot deschide gura prea bine, nu pot casca fara sa ma tin de barbie, daca vreau sa musc dintr-un fruct mai tare (mar, piersica) sau dintr-un sandwich ma chinui. Cand tin gura inchisa nu simt niciun disconfort. Prima oara nu simteam durere, ci doar aveam senzatia ca maxilarul se blocheaza si nu il pot deschide mai mult. Inainte, atunci cand mestecam, simeam uneori cum trosneste partea stanga. Mi s-a mai blocat o singura data maxilarul (in sensul ca nu puteam deschide gura mai mult), dar a trecut rapid (chestie de cateva secunde) si apoi nu am mai simtit nimic. Mentionez ca am si lipsa de calciu ionic.

Nu stiu de unde mi se trage, nu m-am lovit, nu am muscat prea tare/brusc, nu scrasnesc dintii.

Poate trece cu ceva antiinflamatorii, sau e ceva mai grav?

Raspunsuri (8)

Dr. Anca Ioan

acum 12 ani

Din ceea ce relatati pare sa fie o afectare a articulatiei temporo-mandibulare cauzata frecvent de o problema de ocluzie dentara; sfatul meu ar fi sa consultati un medic specialist la clinica de chirurgie buco-maxilo-faciala sau un medic stomatolog cu competenta in ortodontie.

crisan diana

acum 10 ani

va rog sa ma ajutati sotul meu sa lovit la barba li il doare foarte mult maxilarele ce pot sa ii dau de durere?

alin

acum 10 ani

sdfgnh,kjnhgbvfdcsxvfgmnh

alexandra

acum 9 ani

buna ziua! de 3-4 zile am o durere de maxilar in partea dreapta doar atunci cand ma trezesc si persista vreo 3 ore dupa trezire. daca stau fara sa vorbesc nu simt nici un discomfort, doar atunci cand incerc sa deschid gura mai mult.
probleme dentare nu am . crede-ti ca ma pute-ti ajuta cu un sfat? va multumesc .
o zi buna!

Utilizator11526211054

acum 5 ani

Buna. Ai aflat cauza? Sunt in aceeasi situatie

AURELIA

acum 9 ani

buna ziua. sint sigura ca ai nevralgie ar trebui sa mergi la un neurolog. sanatate maxima m

hrebe

acum 9 ani

salutare. eu am exact aceleasi simptome. cum ai rezolvat problema? mersi.

Dan

acum 8 ani

Mergi la un medic ORL. Poate fi sinuzita maxilara