durere la osul pectoral

Diverse

Postata de miniruka cu 12 ani in urma.

ce poate insemna asta. cardiologul de la policlinica mi-a spus ca e de domeniul reumatologiei. asa sa fie sau nu mi se da atentia cuvenita?

Raspunsuri (3)

marinela112

acum 12 ani

eu am durerea asta de vreo 2 ani si se accentueaza mai ales in perioadele de stres sau cand am examene. Am fost la cardiolog si mi-a zis ca nu e de la inima mai ales ca ma tine 2-3 zile (cica daca ar fi de la inima dupa un sfert de ora ai fi mort) si ma multumesc si eu cu explicatia asta

miniruka

acum 12 ani

multumesc foarte mult

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

in functie de caracteristicile durerii se poate spune de principiu daca sunt sau nu de cauza cardiaca. pentru a mai inlatura din suspiciuni, se putea face o simpla electrocardiograma. stiti cumva daca vi s-a facut asa ceva?
ne-ati putea descrie mai mult durerea aceasta a dumneavoastra? spre exemplu unde este localizata clar? cu ce ati putea sa o asemanati? cat dureaza? cand apare? apare la efort, in repaus? dispare de la sine sau luati vreun medicament? este influentata de miscare sau de respiratie?

va urez o seara buna