durere la genunchi

Diverse

Postata de Christal cu 12 ani in urma.

M-am trezit cu o durere de genunchi ingrozitoare...De ceva timp..aproximativ 1 ora, nu pot sa-mi indrept genunchiul...daca incerc, ma doare ff tare si simt ca si cum s-ar rupe ceva acolo...nu ma pot misca deloc...nu mi s-a mai intamplat nicodata, este prima data...nuj care ar putea fi cauza??ce trebuie sa fac?? (Sa specific k cu 2 zile in urma am avut cateva "tremuraturi" nu puteam sa tin in mana nimic...dar asta as zice ca ar fi de la oboseala, nu dormisem suficient)

Raspunsuri (3)

bibiana1

acum 12 ani

sotul meu a avut ceva asemanator...dar era si umflat...am fost la urgente si ne-a trimis la ortoped unde ne-a spus imediat ca e lichid la genunchi...s-ar putea sa fie acelasi lucru...Sfatul meu e sa mergi la doctor sa-ti faca un control...Sanatate !

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ati suferit un traumatism recent? s-a umflat genunchiul? poate fi vorba de leziuni ale ligamentelor colaterale, ale celor incrucisate, la nivelul meniscului, o bursita prepatelara, condromalacia patelara. incercati medicamente antialgice ce nu necesita prescriptie medicala si efectuati un consult medical . pot fi necesare investigatii suplimentare(radiografie, ecografie musculo-scheletala, RMN , artroscopie de genunchi in functie de caz).

cisabelcor

acum 10 ani

Pentru d-na dr. Cristian Irina.
Stimata doamna doctor. ce trebuie sa fac in cazul in care am dureri ingrozitoare la genunchiul stang, este si umflat si nu imi pot misca piciorul?
Va multumesc sia stept raspuns. Am 56 de ani si 120 kg. Nu pot slabi nici cu dieta si nu pot face miscare caci am 14 alte boli. E mult de spus. Cum va pot contacta?