DURERE INSUPORTABILA

Diverse

Postata de coco195 cu 12 ani in urma.

buna ziua, duminica trecuta m am trezit dimineata cu o durere fff puternica in zona inimii, mai precis deasupra sanului, care doare la palpare de imi vine sa fac pe mine....mai doare si cand trag aer in piept, cand tusesc......in jurul orelor 11 m am prezentat la camera de garda, mi au facut ekg, hemoleucograma si poza la plamani......mi au zis ca totul e k, nu e nimic cardiac...am plecat acasa, trimis de ei cu recomandarea sa iau niste antiinflamatoare locale si pe cale orala......am luat movalis de 15mg, flamexin,mycocalm de 150mg,din toate cate 3 pe zi PLUS DICLOFENAC GEL.....nu pot dormi noaptea de durere, ma doare la miscare, cand ridic mana, cand trag aer in piept si mai ales la palpare.......mi am facut si radiografie la coloana,la coaste....nimic,nimic,,,,,mi au zis ca e cordul cam marit....am 116 kg la 1.74cm....nu mai stiu ce sa iau si unde sa ma duc a am pus si plasturi antireumatici.. CE MA SFATIUTI SA FAC ??? CA TRATAMENT PERMANENT IAU CONCOR 2,5MG..ACCUPRO 10MG...EMANERA 40MG, ATORIS 10MG,,,MG CU B6,FAC O USOARA TENSIUNE PE STRES....14/9 ASTEPT RECOMANDARILE DVS..........MULTUMIRI ANTICIPATE

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Poate fi un junghi intercostal puternic. Tratati-va toate afectiunile corect si mergeti la psiholog.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
Descrierea dvs detaliata se potriveste cu o inflamatie la nivel costo-condral (imbinarea dintre coasta si stern) ce poate fi tratata cu un antiinflamator nonsteroidian oral (este suficient unul din lista: movalis sau flamexin, niciodata amandoua-pot avea efect iritativ la nivelul mucoasei gastrice etc.) asociat cu un protector gastric (ranitidinum,, omeprazolum etc), un unguent local pe baza de antiinflamator nonsteroidian, in baza prescriptiei medicale recomandate.