durere in partea dreapta

Diverse

Postata de curioasa2011 cu 10 ani in urma.

Buna.De ceva timp aproximativ o saptamana a inceput sa ma doara in partea dreapta,durerea nu este constanta,prima data am crezut ca e din cauza menstruatiei , vreo tulburare hormonala, insa de 2 zile ma doare parca mai tare si e constanta.Mentionez ca inainte durerea aparea si disparea .Ar putea fi apendicita ? Tin sa mentionez ca sunt la menstruatie si durerea e mai tare ca inainte .Credeti ca ar trebui sa merg la medic?

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

nu pun la indoiala toleranta ta la stimuli durerosi, dar durerea dintr-o apendicita este foarte importanta, si pacientul nu o descrie *parca e mai tare*. apendicita se insoteste de alte simptome digestive precum greturi, varsaturi, diaree si evident febra. nu cred ca ai apendicita

pe de alta parte, o durere care a durat o saptamana este putin probabil sa fie legata de menstruatie, in lipsa unei alte patologii cum ar fi chisturile ovariene. iti recomand o ecografie abdominala. cred ca cele mai frecvente cauze pentru o durere in partea dreapta in cazul tau ar fi chisturi ovariene, litiaza renala, litiaza biliara (mai ales daca te trezesti cu un gust amar dimineata, ai greturi sau varsaturi)... bineinteles ca poate fi vorba si de un ulcer sau de o gastrita, cu o localizare atipica a durerii